Османи: За неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија

1 min read

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во изјава за БТВ најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија.

Како што јавува дописникот на МИА од Софија, министерот Османи оценил дека е грешка што во текот на овие години Северна Македонија немала амбасадор во Бугарија, но изразил надеж дека во следните денови тоа ќе се случи.

Последниот амбасадор на Северна Македонија во Бугарија беше Марјан Ѓорчев чиј мандат заврши на крајот на март 2020 година.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ким ги провоцира САД, најави рестартирање на нуклеарните тестирања

Следно

Што да направите ако истовремено се заразите со грип и со ковид, како е можно такво нешто и дали болеста е посилна?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian