ОН: Одобрена резолуцијата со која се осудува негирање на холокаустот

1 min read

Генералното собрание на ОН денеска одобри резолуција со која се осудува секое негирање на холокаустот и се повикуваат сите нации и компаниите на социјалните мрежи да преземат активни мерки во борбата против антисемитизмот.

Резолуцијата беше одобрена со консензус, без гласање.

Во резолуцијата се нагласува дека сеќавањето е „клучна компонента за спречување понатамошни акти на геноцид“.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Една година без Мира Фурлан: Која беше актерката со храбро срце?

Следно

Спремни сме да разговараме околу Изборниот законик, но со него не смее да се брза, вели Ковачевски

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian