Објавени детали за серијата „Господарот на прстените“ на Amazon (ВИДЕО)

1 min read

„ГОСПОДАРОТ НА ПРСТЕНИТЕ“ е претстојна веб-телевизиска серија, базирана на истоимениот роман на Џ. Р.Р. Толкин. Серијата беше развиена од Џ. Д. Пејн и Патрик Мекеј за услугата Prime Video, а заплетот е сместен во Второто доба на Средната Земја пред настаните од книгите и филмовите „Господарот на прстените“.

– Публиката досега ја гледаше само приказната за Еден прстен, но пред да постои ги имаше многу, а ние сме возбудени што можеме да ја споделиме епската приказна на сите – изјавија режисерите на новата серија.

Деталите за заплетот се оскудни, но Второто доба на Толкин започнува по протерувањето на мрачниот господар Моргот. Прво завршува со смртта на Саурон, слугата на Моргот и главниот негативец во Господарот на прстените, од страна на сојузот на џуџињата и луѓето.
Синопсисот на Amazon го опишува шоуто како акција „почеток во време на релативен мир“, наведувајќи дека „ќе следи ансамбл од ликови, познати и нови, бидејќи се соочуваат со голем страв од повторното појавување на злото во Средната земја“.

Првата епизода е закажана за 2 септември на Amazon Prime Video, а се планира да се емитува во 240 земји.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Илузија е дека „омикрон“ предизвикува поблаги симптоми

Следно

За викенди и државни празници бесплатен паркинг кај „Дом на печат“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian