Нов ковид-рекорд во Шведска: Речиси 40 000 новозаразени за еден ден

1 min read

Во Шведска во последните 24 часа е регистриран рекорден број на новозаразени со коронавирусот – 39 938, соопшти денеска Шведската здравствена агенција.

Претходниот рекорден број од 39 321 заразени со ковид-19 беше забележан два дена порано, на 18 јануари.

Шведската влада неодамна воведе нови ограничувања бидејќи позаразната варијанта на омикрон брзо се шири и го оптоварува здравствениот систем на земјата.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Христовски го затекнал ЈП „Градски паркинг“ со долг од 33 милиони денари кон Град Скопје

Следно

Дванаесет починати пациенти и 1.172 нови случаи на ковид-19 во изминатиот ден

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian