Големо засилување за КК Феникс 2010, потпиша репрезентативецот Трајковски

1 min read

Голем трансфер во редовите на дебитантот во Првата лига, КК Феникс 2010 го ангажираше 33-годишниот крилен центар Бојан Трајковски.

Македонскиот репрезентативец ја стартуваше сезоната во редовите на Пелистер, за 10 натпревари запиша учинок од 8,4 поени, 5,8 скокови и 2,0 асистенции по меч.

Во АБА2 лигата забележа учинок од 10,4 поени и 2,7 скокови по меч.

Во својата професионална кариера играше за Атомерому (Унгарија), косовската Приштина и полскиот Шарни во странство, а на домашната сцена ги бранеше боите на МЗТ Скопје Аеродром, Фени Индустри, Куманово, Карпош Соколи и Кожув.

Моментно во шампионатот на табелата КК Феникс 2010 се наоѓа на осмото место со шест победи и исто толку порази.

– Дебито на петкратниот освојувач на Првата лига и шесткратниот освојувач на Купот во „виолетово-жолтиот“ дрес се очекува на престојниот натпревар против Работнички кој го играме на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“, информираат од клубот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Експерти за третманот на ментално болните, кои се опасни по себе и по околината: Полицијата мора прва да реагира

Следно

Во зимската сезона на голомразица скршениците се честа појава: Скршеници, зошто и кога настануваат?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian