ФОТО | Една година без Мира Фурлан: Која беше актерката со храбро срце?

4 mins read

Познатата актерка од поранешните југословенски простори, Мира Фурлан беше и остана муза на балканските филмаџии, креативци, но и публиката која во неа гледаше жена – храброст, не само во улогите кои ги носеше, туку и како човек.

Целиот регион ги помни нејзините улоги во некои од култните југословенски филмови и серии- „Татко на службен пат“, „Од злато јаболко“, „За среќа се потребни тројца“, „Вук Караџиќ“, „Филм без име“, „Шпион на потпетици“, „Браќа по мајка“.

Која е Мира Фурлан?

Мира беше родена во Загреб, 1955 година, каде дипломирала глума на Академијата за драмски уметности, а во 1978 година станала членка на Хрватскиот народен театар. Првото деби на филм го имала во „Киклоп“, во 1982, каде и доби награда Златна арена за најдобра споредна улога на Филмскиот фестивал во Пула. Почетоците за неа беа блескави – таа беше една од најбараните југословенски глумици. Во раните 80ти го запознава Горан Гајиќ, нејзиниот сопруг и почнува да живее на релација Белград- Загреб. Медиумите во тој период не ја поштедиле од јавен линч, осудувајќи ја дека е приклонета кон Србија и ја нарекуваа „предавничка“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @balkanskim.sokakom

Ова било тежок удар за Мира, која како југословенско дете и миленичка на целата публика, чувствувала силен притисок и морала да оди на психотерапии. Бидејќи нештата станувале пострашни (Мира добивала по 50 смртни закани на ден), во 1991 година во виорот на војната таа и Горан се селат за САД.
Првите години со сопругот им биле пекол – морале да работат сѐ за да преживеат. Горан работел како доставувач, асистент на монтажа и монтажер, а Мира како келнерка, продавачка и преведувачка. Се заколнале на вечна љубов и го добиле синот Марко Лав.

Во САД, Мира брзо почнала да создава кариера, што ѝ одело од рака.

Глумеше во 110 епизоди од научно-фантастичната серија „Вавилон 5“ од 1994 до 1998 година.
Во периодот од 2004 до 2008 година, глумеше во американската серија „Изгубени“, која постигна планетарен успех.

Мира Фурлан во „Изгубени“/Profimedia

Актерката пред крајот на својот живот веќе го имала финиширано своето дело, автобиографија за која сопругот Горан се погрижи да биде објавена во Србија и со тоа да го зачува споменот на својата сопруга – борец. Имено, таа почина од западнонилски вирус, иако докторите во САД се обидувале да ја спасат. Позади себе остави бројни улоги, но и инспирација за уметниците, книжевниците, дизајнерите, кои од нејзиниот лик направија симбол на југословенската жена – храброст.

ФОТО | Автобиографијата на Мира Фурлан ќе биде наскоро објавена: Трогателни редови посветени на нејзиниот син…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bookastore (@bookastore)

Токму денес, нашиот познат графички дизајнер и креативец Зоран Кардула сподели и илустрација од Мира на својот инстаграм – профил во чест на актерката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zoran Cardula (@cardula)

Од вирусот Западен Нил, кој беше кобен за Мира Фурлан, само 1% од луѓето развиваат тешки симптоми

Почина актерката Мира Фурлан

Почина актерката Мира Фурлан

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Брнабиќ: Ги исполнивме сите барања од еколошките протести и ставивме крај – Рио Тинто си оди од Србија

Следно

ОН: Одобрена резолуцијата со која се осудува негирање на холокаустот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian