ФИФА со ново правило во фудбалот кое нема да им се допадне на богатите

1 min read

Светската фудбалска организација (ФИФА) донесе одлука, а која се однесува на бројот на позајмени фудбалери, која ќе почне да се применува од јули, односно следната сезона.

Новото правило вели дека веќе нема да може клубовите да позајмуваат неограничен број играчи.

Од сезоната 2022/23 клубот во својот состав ќе може да има најмногу осум позајмени играчи, исто толку ќе може да позајмува, а потоа постепено ќе се намалува. Една година подоцна ќе бидат дозволени најмногу седум фудбалери, а потоа шест од сезоната 2024/25.

Една екипа во друга ќе може да испрати најмногу тројца играчи, што значи дека филијалите се „затвараат“, што особено ќе им пречи на богатите клубови кои се навикнати да акумулираат играчи и да ги позајмуваат со години.

Важно е да се напомене дека од ова правило се изземени помладите од 21 година, додека правилото важи само на позајмици во странство.

– АТАЛАНТА ИМА МОМЕНТНО ДУРИ 63 ПОЗАЈМЕНИ ИГРАЧИ

Италијанскиот клуб Аталанта моментно има 63 фудбалери на позајмица во други клубови, што го прави европски рекордер. Од нив дури 24 играчи на Аталанта се позајмени кои се постари од 21 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МВР спроведе акција „Дозвола“, откри 60 неисправни автобуси и комбиња

Следно

ВИДЕО | Ким: За Бериша имаме потврдени докази од повеќе институции

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian