ЕП: Французите убедливи, Шпанија лесно против Германија

1 min read

Во групата „1“ од главната фаза на Европското првенство репрезентацијата на Франција ја оправда фаворитската улога убедливо славејќи над Холандија со 34:24.

Најефикасен кај „триколорите“ беше Мине со осум погодоци, додека Смитс на спротивната страна забележа четири.

Шпанија лесно славеше против Германија 29:23 во групата „2“. Германците добро парираа во првиот половина час, на полувремето заминаа со +2 за „фуријата“ (14:12).

Почетокот во вториот дел беше како сон за Шпанците, брзо стекнаа седум гола предност (19:12) и мирно го приведоа натпреварот кон крајот.

Македа беше најефикасен кај Шпанците со шест голови, а во германскиот состав по пет имаат Зикер и Гоља.

Jа урнаа и Хрватска – Црногорците не се „аутсајдери“, сонуваат за полуфинале на ЕП!

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спремни сме да разговараме околу Изборниот законик, но со него не смее да се брза, вели Ковачевски

Следно

Ди Каприо: Шефот на НАСА пред пет години ми откри дека допрва доаѓа катастрофа за светот и погоди

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian