Дванаесет починати пациенти и 1.172 нови случаи на ковид-19 во изминатиот ден

3 mins read

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа, направен е 4.021 тест, а регистрирани се 1.172 нови случаи на КОВИД-19, во: Скопје – 629, Битола – 109, Куманово – 64, Охрид – 53, Штип – 36, Тетово – 35, Кавадарци – 30, Велес и Кичево – по 27, Прилеп – 25, Струмица – 24, Гостивар – 23, Ресен – 20, Гевгелија – 19, Струга – 11, Неготино – 9, Свети Николе – 7, Крива Паланка и Богданци – по 5, Кочани – 3, Радовиш и Виница – по 2, Берово, Дебар, Валандово, Кратово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.172), регистрирани се 145 реинфекции.

Регистрирани сe 553 оздравени пациенти од: Битола – 144, Прилеп – 65, Скопје – 53, Куманово – 40, Кавадарци – 24, Штип – 22, Велес – 20, Гевгелија и Кочани – по 19, Радовиш – 18, Тетово – 14, Кичево и Неготино – по 13, Крива Паланка и Богданци – по 10, Гостивар и Свети Николе – по 9, Делчево – 8, Демир Хисар – 7, Ресен и Валандово – по 5, Крушево, Македонски Брод и Пхечево – по 4, Струмица, Берово, Кратово и Пробиштип – по 3, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: шестмина од Скопје (65г, 69г, 70г, 78г, 83г и 84г), 3 од Битола (32г, 72г и 79г) и по едно починато лице од Велес (30г), Охрид (63г) и Прилеп (62г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е едно починато лице од Струмица (59г) починат на 15.01.2022, во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=13), пет лица се целосно вакцинирани.

Направен е 4.021 тест преку: ИЈЗ-358, ЦЈЗ Скопје-72, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–163, Жан Митрев (Филип Втори)-155, Авицена-112, Биотек-207, Систина-104, лабораторија Лаор-204, Синлаб-0, Ремедика-17, Плодност-106, Генеа-11, Никоб Лаб-484, ВФВ Медикал-69, Ели Медика-29, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–18, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.762.

Досега во земјата се направени вкупно 1.727.856 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 250.876, бројот на оздравени пациенти е 223.606, на починати е 8.166, а бројот на активни случаи изнесува 19.104.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 113182, Активни 10286
Куманово 14095, Активни 731
Прилеп 12226, Активни 999
Тетово 11854, Активни 352
Битола 11591, Активни 1599
Гостивар 8436, Активни 272
Кавадарци 8128, Активни 451
Велес 7983, Активни 350
Охрид 7590, Активни 616
Штип 7222, Активни 313
Струмица 6806, Активни 413
Кичево 4693, Активни 290
Кочани 4388, Активни 200
Струга 4190, Активни 215
Гевгелија 3372, Активни 293
Неготино 2881, Активни 179
Свети Николе 2297, Активни 111
Ресен 2156, Активни 217
Крива Паланка 2110, Активни 114
Радовиш 2072, Активни 205
Делчево 1627, Активни 113
Берово 1572, Активни 81
Дебар 1481, Активни 16
Виница 1232, Активни 36
Валандово 1226, Активни 144
Пробиштип 1217, Активни 51
Кратово 846, Активни 53
Крушево 781, Активни 147
Богданци 781, Активни 66
Демир Хисар 724, Активни 61
Македонски Брод 601, Активни 39
Македонска Каменица 465, Активни 32
Демир Капија 462, Активни 24
Пехчево 392, Активни 23
Дојран 197, Активни 12

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нов ковид-рекорд во Шведска: Речиси 40 000 новозаразени за еден ден

Следно

Исплатени финансиските долгови на ФК Пелистер, Мицевски избран за спортски директор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian