Борба за контрола на фавелите: Бразилската полиција се обидува да ја згасне мафијата

4 mins read

Стотици вооружени полицајци упаднаа во една од најголемите фавели во Рио де Жанеиро на почетокот на, како што тврдеа властите, „трансформацискиот“ обид да се врати контролата од нарко-бандите и паравоените мафии кои доминираат во огромни делови од бразилскиот град.

Операцијата започна утрово, откако безбедносните сили навлегоа во Џакарезињо, најголемата фавела во Рио, која била центарот на нарко-фракцијата на Црвената команда од 1980-тите, пишува Гардијан.

Еден војник од специјалните сили носел латинска поговорка на својот елек наполнет со муниција од висок калибар.

На него пишувало „Si vis pacem, para bellum,” односно „Ако сакате мир, подгответе се за војна“.

Неколку часа подоцна полицијата соопшти дека биле извршени 30 апсења додека војниците биле насочени кон Музема, многу помала фавела контролирана од мафијашките групи „milícia“, која многумина сега ја сметаат за многу поголема закана од нарко-фракциите во Рио.

„Денешните операции се само почеток на промените кои ја надминуваат јавната безбедност“, напиша на Твитер конзервативниот гувернер на Рио, Клаудио Кастро, сојузник на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

Шефот на цивилната полиција Алан Турновски рече дека постојана полициска окупација ќе следи по рацијата во Џакарезињо, каде минатата година се случи сцена на најголемиот полициски масакр во историјата на Рио. „Ова ќе успее. Доброто секогаш го победува злото“, напиша Турновски на Инстаграм.

Другите заедници наводно ќе бидат окупирани во наредните денови.

Ескалација или крај на конфликтите?

Критичарите и специјалистите се сомневаат дека новиот бран окупации ќе направи се за да се реши повеќедеценискиот конфликт со дрогата што продолжува да одзема стотици претежно млади, црни животи секоја година.

Пабло Нунес, експерт за јавна безбедност од Центарот за студии за јавна безбедност и државјанство во Рио, изрази скептицизам во врска со тврдењето на гувернерот на Рио дека операциите оваа недела – кои ги изненадија специјалистите – претставуваат почеток на „голем процес на трансформација“ во фавелите.

„Фавелите и периферијата на Рио никогаш не биле трансформирани со оружје“, рече Нунес, кој се сомнева дека иницијативата е само политички трик за да му помогне на политички слабиот гувернер да обезбеди втор мандат на функцијата подоцна оваа година.

Иван Блаз, портпаролот на воената полиција на Рио, се спротивстави на таквите сомнежи, тврдејќи дека властите се решени да се борат против шверцерите на дрога и „правилото на теророт“ наметнато од милициите, за кои тој призна дека уживале поддршка од службените или поранешните членови на безбедносните сили.

„Разбирам дека некои луѓе чувствуваат како сето да им е веќе видено… но моја должност е да не го прифатам ова“, рече Блаз.

Леандро Соуза, водач на заедницата во Џакарезињо, изјави дека воената окупација ќе биде придружена со шеми за создавање работни места и обука и социјални проекти кои би можеле да ја подигнат длабоко лишената заедница опкружена со напуштени фабрики.

„Ако успеат со ова… тоа ќе биде огромен чекор напред каков што не е виден досега“, рече тој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Град Скопје поднесе кривична пријава за организирање на дочекот на 2020 година

Следно

Експерти за третманот на ментално болните, кои се опасни по себе и по околината: Полицијата мора прва да реагира

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian