Блинкен: Преговорите со Иран достигнаа точка на итност

1 min read

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Берлин изјави дека преговорите за иранската нуклеарна програма достигнале точка на итност.

Тој предупреди дека е неопходно да се заземе поинаков курс кон Техеран, доколку не се постигне напредок.

– Постои вистинска итност и сега навистина е прашање на недели кога ќе утврдиме дали можеме или не да се вратиме на взаемното почитување на договорот, рече Блинкен, мислејќи на нуклеарниот договор од 2015 година.

Блинкен ова го изјави на заедничка прес-конференција со германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

Извор: МИА

ФОТО+ВИДЕО | Средба Бербок – Блинкен во Берлин: Итно бараме Русија да преземе чекори кон деескалацијa

www.slobodenpecat.mk

Претходно

По повеќе од еден месец потрага, пронајдено телото на исчезнато лице

Следно

МВР спроведе акција „Дозвола“, откри 60 неисправни автобуси и комбиња

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian