Трагедија на скијање: Почина познат француски актер

1 min read

Францускиот актер Гаспар Улијел, кој глуми во претстојната серија на „Марвел“ „Moon Knight“, загина во средата во скијачка несреќа на Алпите, објави новинската агенција АФП. Имаше 37 години.

Актерот, освојувач на „Цезар“, скијал кога на раскрсницата меѓу двете патеки се судрил со друг скијач и се здобил со сериозна повреда на мозокот. Со хеликоптер бил пренесен во болница, каде што починал еден час подоцна. Локалните власти отворија истрага за несреќата, според АФП.

Улијел беше еден од најпознатите француски актери и работеше со познати филмски работници во Франција и во странство.

Тој, исто така, игра во долгоочекуваната серија „Moon Knight“.

Младиот актер беше многу ценет и беше познат по тоа што е многу артикулиран, елегантен и друштвен. За време на неговата успешна кариера, тој освои голем број награди, меѓу кои две награди „Цезар“, во 2005 година со „Многу долг ангажман“ и во 2017 година со „Тоа е само крајот на светот“.

Улијел, исто така, беше баран модел. Тој беше заштитно лице на мирисот „Bleu de Chanel“.

Французинот ги напушти неговиот шестгодишен син Орсо и неговата девојка Гаела Петри.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

„Ме силуваше другар, молчев поради ова“: Српската модна креаторка проговори за траумата

Следно

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian