Половина град под халуцинации: Баба ги послужила колачите на синот, не знаела за „тајната“ состојка

2 mins read

Еден човек од Јужна Дакота подготвил колачиња со ТХЦ и отишол да спие. Мајка му ја видела тепсијата и ја однела во центарот за стари лица каде често игра карти. Колачињата биле вистински хит, а потоа почнале проблемите …

„Здраво, полиција, не се чувствувам добро. Гледам некои чудни работи“, дошол првиот повик во полициската станица во малиот град Јанктон во САД.

„Нешто чудно ми се случува. Ха-ха“, набргу им се јавил на полицијата и друг постар глас.

Наскоро телефонот постојано ѕвонел. Сите ги опишале истите „симптоми“. Срцата им чукале силно, им се причинувале некои работи, но сето тоа им било смешно. Некои пријавиле и дека биле отруени.

Полицијата почнала да го истражува случајот и не и требало долго да поврзат се. Сите граѓани кои се јавиле во полиција ноќта останале во социјалниот центар за стари лица и сите јаделе од колачињата.

Утрото полицијата тропнала на вратата на госпоѓата која ги донела колачињата за забавата. Таа им ги дала остатоците од колачињата и кажала дека ги направил нејзиниот син. Пронајден е во локално основно училиште, каде што предава музика, објавија американските медиуми.

„Си правев колачи со масло што го донесов од Колорадо. Не знаев дека мајка ми ги зеде, туку спиев кога излезе од дома“, се бранел 46-годишниот маж, иако полицијата не покажала премногу сочувство.

„Нему му се заканува затворска казна до пет години и парична казна од 10.000 долари“, соопштил локалниот медиумски обвинител, пренесува „NBC News“.

Сите граѓани кои јаделе колачиња се опоравиле, а некои дури се шегуваат дека еднаш годишно добро ќе им дојде нешто слично…

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Чудни симптоми на Ковид-19 за кои ретко се зборува деновиве

Следно

Костовски: Го решаваме проблемот со нелегално изградените објекти во општина Бутел

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian