Италијанецот Сантарели е новиот селектор на српските одбојкарки

1 min read

Актуелниот тренер на италијанскиот шампион Имоко Волеј Конелјано, Даниеле Сантарели е новиот селектор на женската одборкарска репрезентација на Србија. Сантарели потпиша договор со Одбојкарската федерација на Србија до 2025 година, а доаѓа на местото на Зоран Терзиќ кој цели 20 години ги предводеше одбојкарките.

– За мене е чест и привилегија да бидам селектор на женската репрезентација на Србија која е една од најдобрите на светот. Ги следев нивните игри минатата година и навистина им се воодушевувам на постигнатите резултати и постојаната желба за победа која ги кради. Ќе се обидеме да го задржиме континуитетот на добри резултати – изјави 41-годишниот Сантарели.

Даниеле Сантарели со Конелјано освои четири титули во италијанскиот шампионат, три купа на Италија, четири Суперкупа на Италија и по една титула во Лигата на шампионите и во Светското клупско првенство.

Италијанецот има селекторско искуство, тој од 2018 до 2022 година седеше на клупата на репрезентацијата на Хрватска.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ИЈЗ: Нов раст на бројот на заболени од ковид, 33.9 % во однос на минатата недела

Следно

Кратко и јасно! Лепа Брена ја откри вистината дали ќе гради ски-центар и хотел над Сараево

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian