Борисов: Двете страни мора да направат компромис за некои теми

1 min read

Поранешниот бугарски премиер и лидер на најголемата парламентарна опозициска партија, Бојко Борисов, за време на посетата на Силистра, коментираше дека се важни историските прашања, историјата, работата на учебниците, натписите и спомениците, пренесува БГНЕС.

Борисов потсети на напорите на Бугарија направени уште од времето на претседателот Жељу Желев до потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, поддржан од сите политички партии во Бугарија. Во него, според Борисов, е кажано што треба да се направи и какви комисии треба да има.

Тој рече дека вчера дознал „оти Република Северна Македонија нема да има територијални претензии кон Бугарија”.

-Толку години пред мене ниту еден македонски политичар не си дозволил да каже такво нешто – дека се откажуваат и нема да имаат територијални претензии кон Бугарија, рече поранешниот премиер, потсетувајќи дека Бугарија прва ја поддржа Република Северна Македонија за влез во НАТО, прва ја призна нејзината независност и сака таа да влезе во ЕУ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Над 70 илјади ковид случаи во последниве 24 часа во Израел

Следно

Поднесена иницијативата за смена на Владата на Црна Гора

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian