Убиен уште еден новинар во Мексико

1 min read

Мексикански фоторепортер почина откако беше застрелан во главата пред неговата куќа во северниот пограничен град Тихуана, соопштија официјални лица.

Маргарито Мартинез (49) работи во Тихуана повеќе од 10 години за неколку национални и меѓународни новински куќи, известувајќи за криминал и насилство од банди во градот на американско-мексиканската граница.

Канцеларијата на главниот државен обвинител соопшти дека службениците кои се јавиле на повикот на Брзата помош го пронашле телото на Мартинез пред неговата куќа со повреда на главата предизвикана од огнено оружје.

Еден од неговите колеги рече дека Мартинез бил вклучен во државна програма чија цел била заштита на животите на новинарите.

Тихуана е еден од градовите во Мексико со најмногу насилство поради судирите меѓу нарко бандите кои се борат за шверцерски рути.

Мартинез е вториот новинар убиен оваа година во Мексико, по смртта на Хозе Гамбоа минатата недела во југоисточната држава Веракруз.

Од 2000 до 2021 година, групата за човекови права „Член 19″ регистрирала 145 убиства на новинари во Мексико, а минатата година биле убиени седум новинари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 18 јануари: Ден кој би можел да биде исклучително значаен

Следно

Нос или грло: Кој е најдобар начин за користење на домашен тест за ковид?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian