СЗО предупредува: Преминот на Ковид во ендемска форма не значи дека не е опасен

1 min read

Самиот факт дека пандемијата на Ковид-19 еден ден ќе биде ендемична не значи дека вирусот повеќе нема да биде опасен, предупреди во вторникот директорот за управување со кризи на СЗО.

„Луѓето се противат на пандемијата, но ендемичната маларија убива стотици илјади луѓе, ХИВ е ендемичен “, рече Мајкл Рајан на виртуелниот панел на Светскиот економски форум (СЕФ).

„Ендемично само по себе не значи дека е добро, ендемично само значи дека е тука засекогаш“, рече тој.

Појавата на омикрон, кој е многу позаразен од другите верзии на ковид-19, но предизвикува многу поблаги симптоми кај вакцинираните луѓе, предизвика дебата за претворање на пандемијата, прогласена на почетокот на 2020 година, во одредена ендемична форма. Оваа дискусија генерално имплицира дека тој е многу помалку опасен.

„Нема да се ослободиме од вирусот оваа година“, предупреди лидерот. „Можеби никогаш нема да го искорениме вирусот. Вирусите кои предизвикуваат пандемии лесно можат да станат дел од екосистемот.

„Можеме да ставиме крај на меѓународната јавно здравствена криза (повисоко предупредување на СЗО)“, рече тој, додавајќи дека „најниските стапки на инциденца треба да се постигнат со максимална вакцинација, така што никој не треба да умре“.

Шефот на организацијата, исто така, рече дека во иднина, три до четири дози може да бидат вообичаени за да се спречат потешките форми на Ковид.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Хумор и чудна магија – Даниел Редклиф ќе го глуми „„Weird-Al“ Yankovic“ во нов биографски филм

Следно

СДСМ: Зошто Мицкоски не го праша Петков тоа што нарачуваше да го прашаат новинарите?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian