ОВА Е ЕДИНСТВЕН НАЧИН ДА ГО ПИЕТЕ ПРАВИЛНО ВИТАМИН Д: 4 работи кои се најважни за телото да го апсорбира!

2 mins read

Ако земате додаток на витамин Д, можеби ќе помислите дека сте го „решиле проблемот“ со тоа што трошите пари и почнавте да го пиете секој ден. Но, тоа е далеку од вистината!

Додатоците на витамин Д не се магични апчиња, а за да може телото да користи што повеќе од овој витамин, мора да се создадат оптимални услови во дигестивниот систем, особено во тенкото црево.

Овие четири работи се клучни за телото да апсорбира што повеќе, еве како да пиете витамин Д!

Јадете храна богата со растителни влакна

Многумина дури и не знаат колку е важно ова! Пребиотските влакна се омилена храна на нашиот микробиом, а нивното внесување гарантира дека ќе функционира токму онака како што треба.

Овошјето, зеленчукот, мешунките и семките се храна богата со влакна што треба да ги јадете секој ден.

Пијте витамин со квалитетни масти

Витаминот Д е растворлив во масти, поради што суплементот често ќе биде во форма на капсула што содржи некој вид масло. Важно е маснотиите да бидат квалитетни, па дури и ако земате витамин Д во форма на „суво“ апче, земете со него и малку маслиново масло. Телото ќе апсорбира 32 проценти повеќе!

Земете пробиотик

На овој начин ќе му обезбедите на телото се што му е потребно за микробиомот оптимално да функционира. Во телото има меѓу 300 и 500 видови на микроорганизми, секој од нив има свои „желби“, но секој сака пробиотици.

Внесување на магнезиум

Овој минерал е клучен за употребата на витаминот Д во организмот. Ако немате доволно магнезиум, трошите пари на додаток на витамин Д!

Магнезиумот е неопходен за циркулација на витаминот и негово врзување за ткивата.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

ИСТРАЖУВАЊЕ СТАРО 28 ГОДИНИ: Храна која го продолжува животот и го намалува ризикот од најтешките болести

Следно

Инспекторите на Град Скопје почнаа акција за чистење и казнување за приватни депонии

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian