Масовниот убиец Брејвик ќе има сослушување за условна казна

1 min read

Норвешкиот суд оваа недела ќе го сослуша масовниот убиец Андерс Брејвик за да објасни зошто верува дека треба да биде ослободен од затвор откако поминал повеќе од една деценија зад решетки.

Брејвик, екстремно десничарски екстремист, уби 77 луѓе во најголемото злосторство во Норвешка во јули 2011 година.

Тој уби осум лица со автомобил-бомба во Осло, а потоа 69 лица, главно тинејџери во младински камп на Лабуристичката партија.

Брејвик, кој сега има 42 години, отслужува максимална казна од 21 година во Норвешка, која може да биде продолжена на неодредено време доколку се смета за континуирана закана за општеството.

Судот „Телемарк” во Скиен, југозападно од главниот град, каде Брејвик ја отслужува својата казна, ќе започне сослушување во вторник, откако државното обвинителство во Осло минатата година го одби барањето на Брејвик за предвремено ослободување.

Европскиот суд за човекови права ја отфрли подоцнежната жалба.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Камери, редари, полициски казни…што е решението за вандализмот на јавните простори во Скопје?

Следно

Скопје и Софија се договорија: Ќе се формираат работни групи од повеќе области

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian