Хумор и чудна магија – Даниел Редклиф ќе го глуми „„Weird-Al“ Yankovic“ во нов биографски филм

3 mins read

Актерската ѕвезда која ни е тешко да ја одвоиме од сликата на Хари Потер ќе биде главната ѕвезда во претстојниот биографски филм на Јанковиќ, „WEIRD: The Al Yankovic Story“. Даниел Редклиф ќе го глуми добитникот на Греми, музичарот и икона за поп-пародија, во филм кој се фокусира на неговата плодна кариера.

„Биографскиот филм не воздржува ништо, истражувајќи го секој аспект од животот на Јанковиќ, од неговиот метеорски подем до слава со раните хитови како „Eat It“ и „Like a Surgeon“, до неговите застрашувачки љубовни врски со познатите личности и познатиот развратен начин на живот“, се вели во официјалната најава на филмот.

„WEIRD: The Al Yankovic Story“ ја носи публиката на навистина неверојатно патување низ животот и кариерата на Јанковиќ, од надарено чудо од дете до најголемата музичка легенда на сите времиња.

„Кога излезе мојот последен филм „UHF“ во 1989 година, дадов свечен завет на моите обожаватели дека ќе објавувам по еден голем филм на секои 33 години, како часовник. Многу сум среќен што можам да кажам дека сме на време. И јас сум апсолутно воодушевен што Даниел Редклиф ќе ме портретира во филмот. Не се сомневам воопшто дека ова е улогата по која ќе го паметат идните генерации“, рече Јанковиќ во соопштение.

Напишан од Јанковиќ и Ерик Апел (кој исто така ќе го режира) филмот, продуциран од „Funny or Die“ и „Tango“, ќе биде достапен исклучиво бесплатно на „Roku Channel“. Производството започнува во Лос Анџелес во февруари.

Преземањето на животот и кариерата на Јанковиќ е само најновиот избор во долгата и фасцинантна листа на улоги на Редклиф по Хари Потер. Од играње мртво тело во „Swiss Army Man“ од 2016 година до урнебесниот негативец во „Now You See Me 2“, до сите негови сцени во „Miracle Workers“ на „TBS“ – јасно е дека Редклиф е посветен на големите отстапувања од момчето волшебник што го играше повеќе од една деценија.

„Всушност сфатив дека е неверојатно ослободувачка работа е да ја правиш најголемата работа што некогаш ќе ја направиш навистина рано. Работата со финансискиот успех, тоа е завршено. Затоа правете работи што ве прават среќни… На пример, за секој режисер таму што беше како: „Можам да го гледам само како Хари Потер“, имаше барем еден што рече: „Се прашувам дали ќе го направи ова навистина чудна работа? И јас направив!“, изјави Редклиф минатата година.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спасов: Бугарија може мирно да спие, сега има гаранција дека нема да ја нападнеме

Следно

СЗО предупредува: Преминот на Ковид во ендемска форма не значи дека не е опасен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian