Повлече линија: Принцот Хари се заканува со тужба доколку тој и неговото семејство не добијат полициска заштита во Велика Британија

3 mins read

Принцот Хари кој реши да се повлече од своите кралски должности и веќе две години живее со своето семејство во Америка, смета дека секое враќање во Велика Британија треба да биде придружено со полициско обезбедување, пренесува „Daily Mail“.

Велика Британија е опасност за неговото семејство

Имено, 37-годишниот принц се заканил дека ќе преземе правни мерки против британската влада доколку не им обезбеди заштита додека се во Велика Британија.

Адвокатите на Хари, кој пред две години се повлече од кралските должности, напишале писмо односно „протокол пред акција“ до Министерството за внатрешни работи, во кое се вели дека ќе побараат судска проверка доколку на Хари и Меган не им се обезбеди заштита додека се во Велика Британија.

Принцот смета дека одлуката за прекинување на неговото осигурување е погрешна. Правната постапка, наводно, била покрената во јули, откако Хари пристигнал во Велика Британија и немал полициска заштита, иако само три месеци претходно, на погребот на неговиот дедо, имал.

Откако веста протече во британските медиуми, портпаролот на војводата од Сасекс истакна дека е „неопходно да се објави изјава во која јасно се наведуваат фактите“ и сè поврзано со барањата на Хари за обезбедување.

„Војводата и војвотката од Сасекс лично финансираа приватно обезбедување за нивното семејство, но таа безбедност не може да се споредува со потребната полициска заштита што ја сакаат додека се во Обединетото Кралство. Во отсуство на таква заштита, принцот Хари и неговото семејство не можат да се вратат во нивниот дом“, се вели во соопштението.

„Принцот Хари е личност во опасност од неговото раѓање. Тој е шести во редот за тронот, има отслужено две тури во Авганистан, а во последните години неговото семејство е цел на добро документирани неонацистички и екстремистички закани. Иако неговата улога во институцијата е променета, онаа дека тој сè уште е член на кралското семејство не е променета, поради што продолжува да добива закани“, меѓу другото се вели во официјалното соопштение.

Имено, кралицата е добро запознаена со новиот потег на нејзиниот внук, Кој исто така стана првиот член на кралското семејство кој се закани со правна постапка против владата на кралицата.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ракеометарите по дуелот со Данска веднаш се враќаат во Скопје

Следно

Скопјани подолго во денот ќе бидат стоплени – парното ќе биде пуштено и после полноќ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian