Поранешниот претседател Порошенко најави враќање во Украина

1 min read

 Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави вчера дека се враќа во Украина за да се бори против обвинувањата за предавство, иако ги смета за политички мотивирани, бидејќи смета дека борбата против нив е дел од неговата одбрана на националното единство.

Порошенко зборуваше на прес-конференција во Варшава пред денешното заминување од полскиот главен град кон Киев, Украина, каде што ќе се соочи со судско обвинение.

Обвинителот изјави дека Порошенко, еден од најбогатите украински бизнисмени, се занимавал со продажба на големи количества јаглен, со што им помагал да ги финансираат сепаратистите поддржани од Русија во источниот дел на Украина.

Судот во Киев веќе го замрзна имотот на Порошенко како дел од истрагата поврзана со обвинението за велепредавство.

Порошенко ги отфрла обвинувањата и смета дека е невин.

– Ќе се вратам во Украина за да се борам за Украина, истакна Порошенко, додавајќи дека верува оти се бори против политички мотивирани обвинувања, кои се дел од неговата патриотска борба за нацијата.

На прашањето на новинарите дали очекува да биде уапсен по враќањето во татковината, тој одговори: „Дефинитивно не”.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Германија и Полска во главната фаза на Европското првенство

Следно

Бројот на активни случаи од 1 јануари зголемен за 11.000, процентот на позитивност викендов околу 22

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian