ЕУ ја повика Москва да го ослободи Навални

2 mins read

Европската унија ја повика Москва веднаш да го ослободи Алексеј Навални, најгласниот критичар на рускиот претседател Владимир Путин, кој беше затворен пред точно една година во, како што ЕУ го осуди како политички мотивиран чин, пренесува Ројтерс.

„Денеска се навршува една година од апсењето и затворањето на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални по неговото враќање во Русија од медицинското лекување во Берлин по обидот за атентат на руска територија. Го повторуваме нашиот повик до руските власти за негово итно и безусловно ослободување без дополнително одлагање“, се вели во соопштението на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

Борел, исто така, ја осуди, како што рече, конзистентната кампања на дезинформации против Навални и неговите соработници во руските државни медиуми, како и прогонот на членовите на мрежата на лидерот на опозицијата.

Руските власти во последниве месеци презедоа сузбивање на групите поврзани со Навални (45), кој одлежува две и пол години затвор за прекршување на условното ослободување во врска со случајот за измама за кој вели дека бил политички мотивиран.

Во јуни, рускиот суд пресуди дека антикорупциската фондација на Навални е „екстремистичка“.

Навални беше однесен во Германија на медицински третман во август 2020 година, откако беше отруен во Сибир со, како што заклучија западните експерти, воениот нервен агенс Новичок.

Руската влада негираше дека стои зад труењето и ги отфрли наодите на експертите – што поттикна нов бран санкции против Русија – и го обвини Западот за оцрнувачка кампања против неа.

Завршен документарниот филм за труењето на Алексеј Навални – премиерата наскоро

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Се враќа Саут Парк: Познато е кога започнува нова сезона на легендарната анимирана серија

Следно

Мицкоски: Очекувам Маричиќ да го советува Петков да не се меша за правата на малцинствата во Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian