Директорот на Антикорупциската комисија на Бугарија поднесе оставка

1 min read

Директорот на бугарската агенција за борба против корупцијата Сотир Цацаров поднесе оставка бидејќи новата бугарска центристичка влада бара законски измени за да започне борба против широко распространетата корупција, изјави денеска портпаролот на бугарскиот парламент, пренесува БГНЕС.

Бугарија е рангирана како најкорумпирана земја-членка на Европската Унија според Транспаренси Интернешнл.

Коалициската влада предводена од премиерот Кирил Петков, кој ја презеде функцијата минатиот месец ветувајќи нулта толеранција за корупцијата, планира да ја ревидира агенцијата како прв чекор кон ставање крај на климата на неказнивост во таа балканска земја.

Аналитичарите велат дека корупцијата на високо ниво е сериозна пречка за амбициите на Бугарија да привлече повеќе странски инвестиции и да се приклучи на Шенген и еврозоната. Цацаров, поранешниот главен обвинител ја презеде Антикорупциска во 2019 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ракометарите со натпреварот против Данска го завршуваат настапот на ЕП

Следно

ФОТО | Брзи коцки со лешници и чоколада

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian