Тенисерскиот ас Крис Еверт со шокантна изјава: Првенката ја објави својата дијагноза на рак на јајници

3 mins read

Тениската ѕвезда Крис Еверт отворено раскажа за нејзината неодамнешна дијагноза на рак.

18-кратната победничка на Грен слем во сингл сподели објава на Твитер за нејзиното патешествие против рак, поврзувајќи ја статијата што ја напишала како коавтор со новинарот на „ESPN“, Крис МекКендри.

„Сакав да ја споделам мојата дијагноза за рак на јајници во првата фаза и приказната зад неа како начин да им помогнам на другите. Се чувствувам многу среќна што го фатија рано и очекувам позитивни резултати од мојот план за хемотерапија“, напиша таа на Твитер.

крис еверт
Фото: EPA/JOE CASTRO AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

„Благодарам на сите што ја почитувате мојата потреба да се фокусирам на мојот план за здравје и лекување“, додаде таа, објаснувајќи дека повремено ќе се појавува од дома за време на покривањето на Австралија Опен на „ESPN“.

Крис МекКендри напиша за дознавањето за дијагнозата на рак на нејзината пријателка во написот на „ESPN“: „Беше кратко, едноставно, а сепак толку проклето комплицирано“.

крис еверт
Фото: EPA/AURELIEN MEUNIER

Таа се присети дека добила порака од тениската ѕвезда во која пишува дека има „малигнен тумор“ во јајцеводот, додавајќи дека ќе мора да оди на операција пред да започне хемотерапија. Новинарката раскажа како ѝ биле потребни неколку пати да ја препрочита пораката, пред да всушност разбере и прифати што таа кажува.

„Најпрво, на Крис ѝ беа потребни повеќе информации. Таа имала потреба од приватност за да ја обработи. Ѝ требаше физички да се опорави по две операции. Потоа, таа требаше да ја раскаже својата приказна. Во добри и лоши времиња, Криси секогаш ја поседувала нејзината приказна. Значи, еве сме“, продолжи таа.

крис еверт
Фото: Profimedia

Во написот се додава дека ракот на јајниците во стадиум 1C на Крис е во „рана фаза“ што е откриена по превентивна хистеректомија. Ракот не е откриен на друго место во нејзиното тело.

„Живеев многу симпатичен живот. Сега имам некои предизвици пред мене. Но, имам утеха кога знам дека хемотерапијата е да се осигура дека ракот нема да се врати“, напиша Крис. „Како некој кој отсекогаш имал контрола над мојот живот, не знам како ќе одговорам на хемотерапијата. Морам да се предадам на нешто повисоко“, изјави тенисерката.

крис еверт
Фото: EPA/JOE CASTRO AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

„Бидете свој застапник. Знајте ја историјата на вашето семејство. Имајте целосна свесност за вашето тело, следете го вашиот внатрешен глас и бидете свесни за промените. Не обидувајте се да бидете крстоносци и да мислите дека ова ќе помине“, продолжи таа.

Крис претходно беше рангирана како број 1 во светот седум години од 1974 до 1978, 1980 и 1981 година. Таа моментално има 157 титули во сингл.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вучиќ: Одлуката за Ѓоковиќ е политичка и лов на вештерки

Следно

Фото: Водно е магично во зима, сонцето и снегот ветуваат убаво зимско уживање

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian