СЗО: Испорачана милијардитата вакцина од програмата Ковакс

1 min read

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти  дека досега има испорачани една милијарда дози вакцини против ковид-19 во рамките на програмата Ковакс.

Од СЗО предупредуваат дека оваа бројка треба да биде пресвртницата и „потсетник за тоа колку останува да се направи”, по акумулацијата на залихите на вакцини во богатите земји, пренесуваат американските медиуми.

СЗО прецизираше дека во вчерашната испорака на 1,1 милион дози вакцини за Руанда беше вклучена и милијардитата доза испорачана преку програмата Ковакс.

Во соопоштението на СЗО се наведува дека во рамките на програмата Ковакс, досега вакцини се испорачани во 144 земји, „но тоа е само потсетник за тоа колку уште треба да се направи”.

СЗО долго време ја критикуваше нееднаквата дистрибуција на вакцините и ги повика и производителите и земјите да и дадат приоритет на програмата Ковакс.

 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сашка и Сашко ни приготвија интересен рецепт: Чоколадна варијанта на познатиот Њујорк чизкејк

Следно

Апасиев до Ковачевски: Узурпатор кој доаѓа на најмоќната позиција без избори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian