Старо-ново уживање: Бјело Дугме со две нови реизданија на компилациите од сингловите од 70-тите

3 mins read

Бјело дугме објави два компилациски албума во 1982 година, „Single Records I“ кој ги вклучуваше сите синглови издадени во 1974 и 1975 година и „Single Records II“ со синглови од 1976 до 1980 година. Станува збор за синглови од фазата на кариерата на Дугме кога пејач беше Жељко Бебек, еден од најголемите вокали на нашите простори.

40 години подоцна, „Single records“ 1 и 2 повторно се на винил во „gatefold“ пакување, дополнително збогатено со придружниот текст на тогашниот уредник и автор на изданието, Синиша Шкарица. Најавувајќи ги популарните црвено-сини албуми на Дугме, тој го спореди овој потфат со легендарните Битлси и нивните „црвени“ и „сини“ албуми, односно збогувањето со ЕМИ.

„Сепак има некои разлики. Додека ЕМИ на публиката ги презентираше сите текстови на избраните хитови, каталогот на синглови на Југотон беше комплетиран со прецизен список на сите учесници, датуми и места на снимање. И плочите и придружните касети, замислени како идеален празничен подарок, беа објавени кон крајот на октомври и 1982 година. Тоа беше своевидна рекапитулација на кариерата на голем бенд по двегодишно затишје по последниот албум од десетгодишната соработка помеѓу Југотон и Бело дугме – „Приспивнa песнa за Радмила М.“, раскажува Шкарица.

 

Има и интересни митски приказни за причините за објавување на овие изданија, што Шкарица со симпатија ги забележа во текстот до изданието: сингл колекциите 1 и 2 биле измислени за да се вратат позајмените пари со нивна продажба.

„Топ“, „Вечерва ќе најдам блуз“, „Да бев пекар“, „Селма“, „Блуз за мојата поранешна девојка“, „Има тајна врска“, „Така ти е мала моја кога сакаш Босанец“, „Не спиј моја мала додека музиката свири“, „ Битанга и принцезата“, „Се согласив да бидам се‘ што сака“ и „На задното седиште од мојот автомобил“ се само дел од богатата колекција на синглови што можете да ги слушнете во ре-ремастерирано издание од оригиналните ленти.

Песните ги ремастерираше Мауро Широл во „Croatia Records Studio“, а уметничката адаптација на реиздавањето ја направи Дарко Кујунџиќ. Насловната страна ја краси илустрираната фотографија на Владан Јовановиќ, а оригиналниот уметнички дизајн е на Горан Трбуљак. Двојното винилно издание „Бјело дугме – единечни плочи (1974-1980)“ доаѓа со картичка за бесплатно преземање mp3 верзии на сите песни.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хрватска се подготвува за еврото: Цените од ова лето ќе се истакнуваат и во куни и во евра

Следно

Познат диџеј откри дека боледува од тешка болест, па со фотографија ги шокираше фановите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian