Рецепт: Смути од портокал со ѓумбир и цимет

1 min read

Започнете го денот со витамински напиток.

Состојки:

– 1 портокал

– Малку ѓумбир

– 2 дл јогурт

– 1 банана

– малку мед по желба

– цимет за посипување

Подготовка:

Излупете го портокалот и исечете го на мали парчиња.

Исчистете парче свеж ѓумбир, па исечете го на парчиња

Исечете ја бананата на помали парчиња.

Сето ова ставете го во блендер заедно со јогуртот и убаво измешајте.

Додадете малку мед по желба.

Истурете во чаша и посипете со цимет.

Пријатно!

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

4 видови на храна кои предизвикуваат запек и го забавуваат варењето

Следно

Поглед од високо на Милениумскиот крст

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian