Минчев во карантин не е раат: Не се обидував да ја спречам посетата на Петков на Скопје

3 mins read

Мојот тест за ковид беше направен и сфатив дека сум болен по седницата на Консултативниот совет за национална безбедност на Бугарија. Направив таков тест затоа што се среќавам со многу луѓе и редовно ги правам, рече во емисијата „Во фокусот“ ​​на бугарската Нова ТВ претседателот на Народното собрание Никола Минчев кој цела оваа недела е мета на напади откако во понеделникот по фамозната седница на која се дискутираше за патот на Република Северна Македонија во ЕУ, откри дека е позитивен на ковид.

Тој категорично ги отфрли обвинувањата на проф. Костадин Ангелов, според кого болеста на Минчев била згодна прилика да се спречи посетата на премиерот Кирил Петков на Северна Македонија, закажана за вторник, 18 јануари.

„Не ме радува тоа што некој го искористува моето здравје за да се удира по политичките противници. Јас не би го направил тоа. Нема потреба да се шпекулира со здравјето“, рече Минчев, додавајќи дека ваквата теза е јасно побиена, бидејќи посетата на Петков ќе се одржи.

Запрашан дали имал симптоми за да се тестира по седницата на Консултативниот совет, тој рече дека немал. Минчев додаде дека направил тест ден претходно – во недела, и бил негативен.

„Јас сум во карантин, но немам тешки симптоми и тоа го припишувам на тоа што сум вакцинирана“, рече спикерот.

Минчев го коментираше и протестот против зелениот сертификат во текот на неделата.

„Јас би дал јасна негативна оценка не за самиот чин на протест, туку негативна оценка за желбата на одредени луѓе да се ескалира ситуацијата за да дојде до судири и упад во парламентот. Ова треба да се констатира како неприфатливо. однесување.од пратеници кои се избрани да работат во оваа институција“, рече Минчев.

Претходно притиснат од опозицијата дека не му се валидни приложените ковид тестови кои Минчев ги објави на Фејсбук, а од неговиот кабинет појаснија дека тој се теситал во болницата Лозенец.

-Направил антигенски тест – со позитивен резултат, потоа направил брз ПЦР тест (кој се чека до два часа), кој подоцна исто така покажал позитивен резултат. Тестовите беа верификувани во сертифицираната 24-часовна лабораторија на болницата Лозенец, а беа направени на 10 јануари 2022 година и потоа беа уредно воведени во системот за јавно здравје на Софија, соопштија од кабинетот на претседателот Минчев.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Спектакл без голови, Аталанта ја прекина серијата на Интер

Следно

Ни најголемата светска манекенка не му е доволна: Зејн Малик имал љубовна афера додека сé уште бил со Џиџи Хадид

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian