ВИДЕО ВО ЖИВО: Судењето на Новак Ѓоковиќ

1 min read

Новак Ѓоковиќ вечерва ќе биде сослушуван во сојузниот суд во Мелбурн кој ќе одлучи дали ќе му овозможи да настапи на Австралија Опен или ќе го депортира.

Ѓоковиќ прво доби виза за медицинско изземање од вакцинација, но по неговото слетување во Мелбурн, истата му беше укината. Неговите адвокати се жалеа во федералниот суд во Мелбурн каде судиијата Ентони Кели му ја врати визата, но австралискиот министер за имиграција, Алекс Хок, му ја укина визата.

Повторно следуваше жалба на адвкатите на тенисерите, а судијата Кели случајот го префрли во повисокиот сојузен суд каде панел од тројца судии ќе ја донесе конечната одлука.

Судењето во живо може да го следите на следниот ЛИНК.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Косовските Срби утре ќе протестираат поради неможноста да гласаат на референдумот

Следно

Косовските Срби утре ќе протестираат поради неможноста дома да гласаат на референдумот во Србија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian