Судењето на Ѓоковиќ започнува пред полноќ

1 min read

Судењето на Новак Ѓоковиќ пред австралискиот сојузен суд ќе започне во 23.30 часот по средноевропско време, е одлучено прелиминарното судење.

Официјалната одлука за тоа дали српскиот тенисер ќе остане во Австралија и ќе ја брани титулата на гран слем турнирот во Мелбурн или ќе биде депортиран, ќе биде донесена во ноќта помеѓу сабота и недела.

Прелиминарното судење беше процедурално и се однесуваше на роковите за поднесување на документацијата, а единствена важна одлука беше дали за случајот ќе одлучува еден или тројца судии.

Адвокатите на Ѓоковиќ бараа тоа да бидат тројца судии, додека адвокатот на државата не се согласи на тоа барање по што судијаа Џон О’Калахан објави дека конечната одлука ќе ја донесе во текот на денот.

Претходно, Ѓоковиќ го доби првиот спорт на судот откако му беше укината визата, но австралискиот министер за имиграција, Алекс Хок повторно му ја поништи визата.

Адвокатите на Ѓоковиќ веднаш поднесоа жалба и предметот повторно се најде пред судијата Ентони Кели кој пак го префрли на Сојузниот суд кај судијата Џон О’Калахан.

Пред прелиминарното сослушување во судот, Ѓоковиќ имаше разговор и со имиграциските власти во Австралија. Тој судењето ќе го чека во притвор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бугарскиот премиер во вторник во посета на Северна Македонија

Следно

Стоматолог Илија Караманов: Во кои случаи пациентот има потреба за изработка на дентален мост

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian