ЕП 2022: Балканското дерби за Хрватска, Данците ја прегазија Словенија

1 min read

Селекцијата на Хрватска ја совлада Србија во балканското дерби на второто коло од групата Ц со 23:20 на Европското првенство.

Натпреварот беше решен во второто полувреме во кое голманот на Хрватска, Мате Шуњиќ беше нерешлива енигма за српските ракометари. Хрватите првиот дел го добија со 11:9, а во второто полувреме ниту еднаш не дозволија ракометатите на Србија да израмнат, само во 31 минута беше 12:11, а потоа предноста до крајот на средбата се движеше од 3-4 гола. Иван Чупиќ и Иван Мартиновиќ со по шест гола беа најпрецизни, а додека Лука Циндриќ даде три гола. Кај Србија се истакна Богдан Радивојевиќ беше најдобар со пет гола.

Актуелниот светски и олимписки шампион Данска ја прегази Словенија со 34:23 и во главната фаза ќе пренесе два бода, бидејќи во првото коло ја совлада Црна Гора. Блескаа Микел Хансен со осум и Матијас Гидсел со седум беа најдобри кај Данска, додека Борут Мацковшек даде шест гола за Словенија.

Актуелниот европски шампион со 32:28 го совлада светскиот шампион Шведска, додека Русија приреди изненадување победувајќи ја Норвешка со 23:22.

Резултати:
Група А
Македонија – Црна Гора 24:28
Словенија – Данска 23:34

Група Ц
Франција – Украина 36:23
Хрватска – Србија 23:20

Група Е
Чешка – БиХ 27:19
Шпанија – Шведска 32:28

Група Ф
Словачка – Литванија 31:26
Норвешка – Русија 22:23

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Оптимистички прогнози од Британија: Годинава ќе ѝ го видиме крајот на пандемијата

Следно

Што ви зборува потсвеста: Едноставен квиз преку кој ќе дознаете кој камен, каква порака ви носи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian