Кои се трите можни сценарија: Ѓоковиќ од притвор или на терен или на аеродром!

2 mins read

Судијата Ентони Кели на сослушувањето со адвокатскиот тим на Новак Ѓоковиќ одлучи да ја пренесе одлуката на Федералниот суд со цел да се стави крај на случајот.

Ѓоковиќ најдоцна во недела дефинитивно ќе знае дали ќе остане или ќе ја напушти Австралија, а одлуката ќе ја чека во притвор.

За жалбата на неговите адвокати ќе одлучува Федералниот суд на Австралија. Судијата ова го направи за да се донесе одлука што поскоро, уште во недела, и да избегне дополнителни жалби.

Во сабота со српскиот тениски ас ќе разговараат официјални лица, а од 10 до 14 часот (00:00 и 04:00 часот по македонско време) ќе може да биде со своите адвокати.

Потоа ќе биде префрлен во притвор за имиграција каде ќе остане до сослушувањето во недела. Адвокатот на министерот за имиграција, кој му ја укина визата на Ѓоковиќ, предложи Новак да биде однесен во адвокатската канцеларија во осум часот (22.00 часот по македонско време) за да подготви жалба и да биде приведен напладне по локално време (02.00 часот по македонско време) до сослушувањето кое треба да биде во недела.

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

На крајот, постојат три можни сценарија на овој случај, според австралиската новинарка Карен Свини. Првото сценарио е Новак биде успешен во жалбата и одлуката биде укината за да може да остане да игра на „Австралија опен“ кој ќе стартува во понеделник.

Второто сценарио е да му ја одбијат жалбата и го депортираат, додека третото сценарио е доколку жалбата на Ѓоковиќ помине, тогаш ѝ се остава шанса на австралиската Влада да се жали на одлуката. Тогаш судијата ќе одлучи дали ќе оди во притвор за имиграција или ќе може да игра на Австралија опен додека не заврши постапката.

Ѓоковиќ и невакциниран ќе може да игра на Ролан Гарос

Морисон за поништувањето на визата на Ѓоковиќ: Австралијците направија многу жртви за време на оваа пандемија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсовски: Од три фактори зависи дали Ковачевски и Петков ќе имаат успех

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Пејачката Бојана Скендеровски наскоро со нова песна: Спотот ќе ве шокира!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian