Како да разликувате настинка или грип од омикрон?

2 mins read

Во претходните бранови на пандемијата повеќето пациенти прво претрпеа оштетување на белите дробови. Од лесна форма на болеста, буквално за ден-два, сликите покажаа тешка клиничка слика. За многумина кои го поминале Ковид 19, закрепнувањето трае со месеци.

Во овој бран, клиничката слика е различна. Еден од симптомите е кашлица.

Д-р Спасоје Попевиќ од Клиниката за белодробни заболувања на Клиничкиот центар на Србија за РТС изјави дека кашлицата сама по себе не е толку изолиран проблем, туку треба да се гледа како дел од другите симптоми и други знаци на болеста.

„Кашлицата е честа манифестација, инфекција и на горниот и на долниот респираторен тракт, кај хроничните пациенти и кај пациентите со астма може да биде испровоцирана со промена на температурата, при излегување од топлата соба на -5 или -10 степени, потоа доаѓа до спазма на дишните патишта “, објасни д-р Попевиќ.

Омикрон и грип – како да ги разликувате

Според него, секоја кашлица која трае подолго од една недела бара внимание, особено ако има траги од крв во спутумот.

Тој нагласува дека доколку има траги од крв, тоа е знак за посериозна болест, а потоа пациентот мора да се консултира со пулмолог.

Загадувањето на воздухот и пушењето се најголемите фактори на ризик кои предизвикуваат кашлање, освен респираторните инфекции и сите оние болести кои произлегуваат од пушењето и загадувањето на воздухот.

Д-р Попевиќ предупредува дека ако пушач кашла повеќе од три недели или се промени карактерот на кашлицата, тоа не треба да се игнорира, пациентот да се упати на пулмолог.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

ФОТО | „Жешки“ фотографии од актерката што ја играше Силвана Арменулиќ во „Тома“: Тамара во проѕирен градник од тантела

Следно

Приведени разбојници кои ограбиле бензинска пумпа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian