Единствено што ви треба во овие студени денови: Зимска чорба полна со витамини и минерали

1 min read

Сите се согласуваат дека витамините помагаат во зајакнувањето на имунитетот, па затоа супата од зеленчук е секогаш добар избор за студените зимски денови.

Ако се трудите да изедете барем еден полесен оброк – ова е вистинскиот рецепт за вас. Од друга страна, супата може да послужи само како почеток на оброкот.

Состојки:

– 1/2 праз

– 2 моркови

– 1 целер

– 1 китка магдонос

– малку грашок

– малку зелка

– 1 свежа пиперка

– 1 тиквичка

– бибер во зрно

– 1 шолја ориз

– масло, ливчиња магдонос, ловоров лист

Подготовка:

Зеленчукот исечкајте го на коцки. На масло се пропржува еден рендан морков, па се додава сечканиот праз и се динста, а подоцна се додава и остатокот од зеленчукот и сѐ заедно малку се динста. Сипете вода, додадете ги биберот и ловоровиот лист. На крајот од варењето додадете го измиениот ориз. Готово е кога ќе се свари оризот. На крај, ставете и малку ливчиња магдонос, билни зачини и сол. Доколку сакате дополнително да ја „зајакнете“ супата, можете на крајот да додадете јајце изматено со кисела павлака.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Србија ги објави новите мерки во борбата против ковид

Следно

Хакери од Северна Кореја украле криптовалути во вредност од 400 милиони долари во 2021 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian