ВИДЕО | Драма среде бел ден во Лондон: Демонстрант со чекан ја нападнал статуата на зградата на Би-Би-Си

2 mins read

Денеска во главниот град на Англија среде бел ден се случила вистинска драма, пишува Би-Би-Си.

Имено, на предната страна на зградата на Би-Би-Си, демонстрант со чекан ја нападнал статуата на авторот Ерик Гил. Дури со децении по неговата смрт во 1940 година, беше откриено дека скулпторот и графичар сексуално ги злоставувал своите две најстари ќерки, што ги поттикна активистите да побараат отстранување на неговата статуа.

Околу 2.500 луѓе потпишаа петиција на веб-страницата на политичката активистичка група 38 Степени, барајќи отстранување на контроверзната скулптура.

Медиумите објавија дека еден демонстрант се качил на статуата и ја удрил со чекан, очигледно од полицијата која се обидела да разговара со него.

Во еден момент на помош им дошла лондонската противпожарна бригада која по четиричасовни преговори успешно го спуштила човекот на земја. Полицијата веднаш го уапсила.

„Оваа статуа требаше одамна да биде отстранета“, извика тој

Портпаролката на Би-Би-Си одби да го коментира инцидентот, кој предизвика сообраќаен метеж во тој дел од градот.

Кој е Ерик Гил?

Инаку, Ерик Гил бил еден од најпочитуваните уметници на 20 век. Меѓутоа, неговите дневници, објавени во 1989 година, откриваат дека тој редовно ги малтретирал своите ќерки Бети и Петра, како и семејното куче.

Гил, кој бил роден во 1882 година во Брајтон, станал католик во 1913 година, по што бил поканет да работи во Вестминстерската катедрала.

Католичката црква, исто така, ги отфрли повиците за растурање на неговото дело.

Само една недела пред инцидентот, четворицата кои беа на суд поради уривање на статуата на трговецот со робови Едвард Колстон беа ослободени. Бронзениот споменик беше уништен за време на протестот на БЛМ во Бристол во 2020 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Војник испратил писмо до мајка си за време на Втората светска војна: Писмото пристигнало 76 години подоцна

Следно

ВИДЕО: Милан дури во продолженијата го скрши отпорот на Џенова

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian