Полска усвои контроверзен закон со кој се зголемува владината контрола врз училиштата

3 mins read

Долниот дом на полскиот Парламент денеска усвои закон на предлог на владејачката националистичка Партија на правото и правдата (ПиС), со кој се зголемува владината контрола врз училиштата, а критичарите велат дека тоа може да го ограничи пристапот до учење за ЛГБТИ содржини и репродуктивните права.

Предлог-законот беше усвоен со 227 гласа „за“ и 214 гласа „против“, а сега се чека одлуката на Сенатот. Партијата ПиС верува дека треба да се воведат промени за заштита на децата, но опозицијата вели дека законот е дел од поголем план за отстранување на либералните вредности од јавниот живот, пишува Гардијан.

Опозиција: Законот е дел од поголемиот план за отстранување на либералните вредности од јавниот живот

Тие предупредуваат дека законот може да ги ограничи правата на родителите да одлучуваат за образованието на нивните деца, а училишната управа нема да може да преземе ништо за тоа. Доколку законот стапи на сила, воннаставните активности што ги одржуваат невладините организации во училиштата ќе бидат можни само доколку бидат одобрени од владин инспектор. Со овој закон ќе се олесни и разрешувањето на директорите на училиштата.

Министерот за образование Пшемислав Чарнек рече дека инспекторите треба да имаат право да ги прекинат програмите што можат да го „загрозат моралот на децата“, особено кога станува збор за сексуалното образование.

„Министерот работи на политизација на училиштата во Полска“

Левичарската пратеничка Агњешка Џиемијанович-Бак на Твитер напиша дека министерот Чарнек работи на „политизирање на училиштата во Полска“ наместо да се справува со депресијата и екстремната сиромаштија кај полските деца.

Откако дојде на власт во 2015 година, националистичката влада воведе серија образовни реформи насочени кон одбрана на традиционалните христијански вредности и да ги научи децата на националната гордост и историјата на Полска.

Законот се соочува со отфрлање во Сенатот во кој доминира опозицијата, во кој случај тој ќе се врати во Долниот дом на парламентот за да одржи уште едно гласање. Доколку повторно биде избран, за законот директно ќе одлучува претседателот Анджеј Дуда. Советникот на Дуда во четвртокот рече дека претседателот наскоро ќе се состане со министерот Чарнек за да разговара за ова прашање.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Принцот Ендрју ги загуби сите воени чинови и кралски титули

Следно

Малите партии бараат од Џафери итно да ја закаже седницата за измените на Изборниот законик

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian