Одлучувачка година за европските автократи: Орбан, Додик и Јанша на тест

5 mins read

Клучните избори за европските автократи ќе се одржат во април, со исклучок на БиХ, каде гласањето ќе се одржи наесен. Парламентарните избори во Унгарија ќе се одржат на 3 април, истиот ден кога големиот пријател на унгарскиот премиер Виктор Орбан – Александар Вучиќ ќе се бори за опстанок на власт во Србија. Три недели подоцна, на 24 април, Словенците излегуваат на предвремени парламентарни избори. После тоа, во октомври не очекува тензична изборна трка во Босна и Херцеговина.

 

Фото: EPA

 

Орбан е загрозен, но има шанси

Унгарскиот премиер Виктор Орбан веќе подолго време е во конфликт со лидерите на ЕУ, кои сметаат дека е време за заминување на човек кој беше оценет како авторитарен лидер. На Орбан, кој е 12 години премиер, ќе му се спротистави заедничкиот опозициски кандидат

Лидерот на унгарската опозиција Петер Марки-Зај на митинг во Будимпешта / 23 октомври 2021 / фото: ЕПА

Како што изјави претходно во интервјуто за „Нова“, но и според анкетите шансите за победа на Зај се многу големи.

 

„По 12 години од владеењето на Виктор Орбан, опозицијата конечно сфати дека единствениот начин да ја победи неговата партија Фидес е заеднички кандидат кој ќе ги води опозициските партии во борбата“, изјави неодамна Марки-Зај .

Наводите на опозицискиот кандидат ги потврдуваат и предизборните анкети, кои покажуваат дека поддршката за Фидес на Орбан е слаба, додека независниот кандидат Марки-Зај бележи се поголема поддршка од народот.

Јанез Јанша
Јанез Јанша/ Фото EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Словенците со порака : Време е Јанша да си замине

Опозициските партии на словенечката левица постојано бараа оставка на владата и одржување предвремени парламентарни избори, поради, како што велат, авторитарниот стил на владеење со сегашната владејачка коалиција на десниот центар и лошото управување со епидемијата на коронавирус. .

Ваквите барања одекнаа и на демонстрациите против актуелната влада на Јанез Јанша и мерките за Ковид, кои се одржаа во Словенија на крајот на минатата година, а парламентарните избори се закажани за 24 април.

Масовни анти-ковид протести во Љубљана, Словенија/ Фото EPA-EFE/ESTELA SILVA

Најмалку 20.000 демонстранти во Словенија повикаа на оставка на владата и предвремени избори, а организаторите велат дека имало 40.000. Синдикатите и опозициските партии ги подржаа демонстрациите и учествуваа на митингот во главниот град Љубљана.

Постои реална опасност да се повтори ситуацијата од пред четири години, кога партијата на Јанша беше релативен победник на изборите, но поради малиот коалициски потенцијал не успеа да формира влада, па владата на левицата и центарот беше формирана од Марјан Шарец. Неговата влада се подели по помалку од две години, оставајќи зад себе политичка нестабилност во фрагментиран парламент и поделено општество.

Словенски премиер Јанез Јанша/Фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Според предизборните анкети, десничарскиот Јанша не ужива голема поддршка од јавноста.

Опозицискиот блок на социјалдемократите (СД), Левица (Л), Марјан Шарец Лист (СМС) и Партијата на Аленка Братушек се очекува да освои повеќе пратенички места од десницата и на тој начин да успее да формира влада предводена од лидерот на партијата што победи најмногу гласови.

Милорад Додик
Милорад Додик / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Решавачка политичка битка за Додик

Изборите за членови на Претседателството на БиХ, но и за претседател на Република Српска се закажани за 2 октомври. Иако се уште не е објавено дали лидерот на Алијансата на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик, ќе биде кандидат за Претседател на БиХ, се очекува тој да побара втор мандат.

Истата партија ќе даде кандидат за претседател на Република Српска, кој секако ќе биде Жељка Цвијановиќ. Опозицијата одлучи да го објави името на својот кандидат за претседател на РС десет месеци порано – потпретседателката на Партијата за демократски напредок (ПДП), Јелена Тривиќ.

 

 

„Ги повикувам сите луѓе кои ја сакаат РС, кои сакаат да го зачуваат и зачуваат народот, да се приклучат на оваа одлучувачка игра, секој на свој начин, да склучиме договор за добар живот кој ќе биде почеток на промени и создавање на силна, успешна и вредна РС“, изјави Тривиќ по објавувањето на кандидатурата.

Таа најави дека ќе се бори против корупцијата и криминалот, кои „овозможија голем број луѓе енормно да се збогатат, а други да доведат до сиромаштија“.
.
Триесет и осумгодишната Јелена Тривиќ е пратеник, доктор по економски науки и професор на Економскиот факултет во Бања Лука. Кандидатот за член на Претседателството на БиХ од опозицијата најверојатно ќе биде од Српската демократска партија (СДС), а најсериозни кандидати за таа функција се Мирко Шаровиќ и Милан Миличевиќ, градоначалникот на Теслиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Со сите сили против Словенија, ракометарите се негативни на корона

Следно

ФОТО | Малото момче од „Титаник“ сѐ уште заработува од филмот: За тоа е заслужна неговата мајка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian