ВИДЕО: Реал ја елиминираше Барса за финале во шпанскиот Суперкуп

1 min read

Фудбалерите на Реал Мадрид се пласираа во финалето на шпанскиот Суперкуп откако денеска во Ријад (Саудиска Арабија) после продолженијата со 3:2 ја совладаа Барселона.

Головите за „кралскиот“ клуб ги постигнаа Винисиус Јуниор во 25, Карим Бензема во 72 и Федерико Валверде во 98 минута.

А за каталонскиот гигант стрелци беа Лук де Јонг во 41 и Ансу Фати во 83 минута од средбата.

Реал за трофејот во ова натпреварување ќе игра со победникот од второто полуфинале кое е закажано за в четврток во кое се среќаваат Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао.

Реал Мадрид досега 11 пати во својата историја го има освоено шпанскиот Суперкуп, зад водечката Барса која останува со 13 трофеи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Полицијата во САД пронајде обезглавено тело во замрзнувач

Следно

Минчев принуден да го покаже позитивниот тест поради кој целиот бугарски државен врв е во карантин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian