Тројца бугарски полицајци повредени во протестите пред парламентот поради воведувањето зелен сертификат

1 min read

 Тројца бугарски полицајци се повредени во протестите пред Парламентот во Софија организирани од парламентарната партија Преродба против воведување зелен сертификат.

Полицајците како што јави БТА се примени во Воената болница во Софија.

Централниот влез на бугарското Националното собрание во Софија е блокиран одвнатре со маси, откако демонстрантите се обидоа да влезат во зградата.

Лидерот на партијата Преродба, Костадин Костадинов не е на протестот, но во видео обраќање ги повика демонстрантите да велзат во зградта на Парламентот. И пратениците од партијата, кои се внатре во Народното собрание, ги повикуваат обезбедувањето да ги пуштат демонстрантите во парламентот.

Собраниската седница веќе заврши, во зградата се уште има пратеници и новинари, и откажани се комисиските состаноци.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Официјално: Коман го продолжи договорот со Баерн

Следно

Омилената македонска пита со поинаков рецепт: Пробајте ги триаголниците со месо од готови кори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian