Распоредот на натпреварите од првата фаза на Европското првенство 2022

1 min read

Утре (четврток, 13 јануари), во Унгарија и Словачка ќе започне 15. Европско ракометно првенство во машка сениорска конкуренција на кое ќе учествува и најдобрата македонска репрезентација.

Ова е второ Европско првенство во низа со новиот формат со вкупно 24 селекции. Пред стартот на овој континентален собир, многу репрезентации се соочија со проблеми поради ситуацијата со ковид-19.

Нашата селекција предводена од селекторот-играч Кирил Лазаров се наоѓа во групата „А“ заедно со Словенија, Данска и Црна Гора.

По седмипат учествуваме на Европските шампионати, најдобриот пласман го имавме во 2012 година кога го освоивме петтото место.

Во продолжение погледнете го распоредот на натпреварите од првата фаза на ЕП:

ГРУПА „А“ (Дебрецин, Унгарија)

13 јануари

18.00 часот Словенија-Македонија
20.30 часот Данска-Црна Гора

15 јануари

18.00 часот Македонија-Црна Гора
20.30 часот Данска-Словенија

17 јануари

18:00 Црна Гора-Словенија
20.30 Данска-Македонија

ГРУПА „Б“ (Будимпешта, Унгарија)

13 јануари
20.30 часот Унгарија-Холандија

14 јануари
20.30 часот Португалија-Исланд

16 јануари

18.00 часот Португалија-Унгарија
20.30 часот Холандија-Исланд

18 јануари

18:00 часот Исланд-Унгарија
20.30 часот Португалија-Холандија

ГРУПА „Ц“ (Сегед, Унгарија)

13 јануари

18.00 часот Србија-Украина
20.30 часот Хрватска-Франција

15 јануари

18.00 часот Франција-Украина
20.30 часот Србија-Хрватска

17 јануари

18.00 часот Хрватска-Украина
20.30 часот Франција-Србија

ГРУПА „Д“ (Братислава, Словачка)

14 јануари

18.00 часот Германија-Белорусија
20.30 часот Австрија-Полска

16 јануари

18.00 часот Германија-Австрија
20.30 часот Белорусија-Полска

18 јануари

18.00 часот Полска-Германија
20.30 часот Австрија-Белорусија

ГРУПА „Е“ (Братислава, Словачка)

13 јануари

18:00 часот Шпанија-Чешка
20.30 часот Босна и Херцеговина-Шведска

15 јануари

18.00 часот Чешка-Босна и Херцеговина
20.30 часот Шпанија-Шведска

17 јануари

18.00 часот Босна и Херцеговина-Шпанија
20.30 часот Шведска-Чешка

ГРУПА „Ф“ (Кошице, Словачка)

13 јануари

18.00 часот Русија-Литванија
20.30 часот Словачка-Норвешка

15 јануари

18.00 часот Словачка-Литванија
20.30 часот Норвешка-Русија

17 јануари

18.00 часот Словачка-Русија
20.30 часот Норвешка-Литванија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Сведоштво: Со години живеат во страв од насилната сосетка која 15 години не добива никаква терапија, а има шизофренија

Следно

ВИДЕО| Српската полиција објави најново видео за исчезнувањето на Матеј Периш: Полицијата изврши реконструкција на движењето на сплиќанецот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian