Кромид „без солзи“ за прв пат во продажба

1 min read

Нова брендирана сорта, сладок кромид без солзи, почна да се продава во САД и Велика Британија.

По повеќе од 35 години одгледување, со вкрстување на различни сорти, создадена е нова брендирана сорта на кромид, која нема да предизвика солзи во очите при сецкање.

Многу луѓе се обиделе да најдат начин да престанат да плачат додека сечат кромид, преку замрзнување, потопување во вода, сечење на одреден начин…

Сега тоа се промени благодарение на компанијата „BASF“, која е одговорна за продажбата на нова сорта кромид без солзи.

Овој кромид ќе биде поскап од вообичаеното, 50 пени за кромид наместо 14 пени за класичен кромид, пишува „Sky News“.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Потврдено – среќни и возбудени: Хана Хуљиќ и Петар Грашо ќе станат родители

Следно

Полицијата во САД пронајде обезглавено тело во замрзнувач

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian