Како времетраењето на прегратките влијае на човечкото тело?

4 mins read

Понекогаш најдоброто нешто што можете да го направите за една личност е да му понудите утеха, топлина и љубов преку нешто едноставно како прегратка.

Доколку не сте голем љубител на физичкиот допир, можете да го промените мислењето кога ќе дознаете колку се важни прегратките за нашето ментално и физичко здравје.

На нашите најблиски, прегратките им покажуваат дека се безбедни и не се сами, а на сите ни треба во одреден момент прегратка, пишува Bright Side.

Зошто човечкиот допир е толку важен?

Човечкиот допир е најинтимната форма на комуникација и, се разбира, носи најмногу придобивки. Луѓето кои се чувствуваат осамено често сфаќаат дека нешто недостасува, но не се свесни дека тоа е прегратка.

Според истражувањето на 40.000 луѓе, најчестите зборови поврзани со допирот се „утеха“, „топлина“ и „љубов“.

Зошто подолгите прегратки се подобри за нас?

Луѓето се навикнати на кратки прегратки, но има добра причина да се обидете да ги продолжите. Резултатите од студијата во која учесниците морале да се гушкаат 1, 5 и 10 секунди покажуваат дека прегратките од една секунда се најмалку пријатни, додека прегратките од 10 секунди се најпријатни.

Придобивките од едноставната прегратка се огромни, а додавањето дополнителен допир, како што е триење на грбот, само ги засилува.

Прегратките го намалуваат стресот и ја зголемуваат среќата

Прегратките произведуваат еден од „хормоните на среќата“ – окситоцин, кој често се нарекува хормон на „гушкањето“ или „љубовта“. Колку повеќе и подолго се допираме или гушкаме, толку повеќе се произведува овој хормон и се чувствуваме подобро. Докажано е дека има анти-стрес ефекти.

Прегратката се бори со анксиозноста и стравот

Прегратката носи значителни придобивки за луѓето со анксиозност и ниска самодоверба, бидејќи допирот прави да се чувствуваат поудобно.

Ги намалува шансите да се разболите

Истражување покажува дека луѓето кои добиваат социјална поддршка и прегратки се малку позаштитени од инфекции. Во него биле вклучени 404 здрави возрасни лица кои по прегратката се изложени на вирусот на настинка и се набљудувани за знаци на болест. Резултатите покажуваат дека поддршката и прегратките го намалуваат ризикот од инфекција.

Физичкиот допир го подобрува здравјето на срцето

Истражувачите поделија група од 200 луѓе во 2 групи. Во првата, паровите треба да се држат за раце 10 минути додека гледаат романтично видео и потоа да се гушкаат 20 секунди, а во втората група да седат молчејќи без да се допираат 10 минути и 20 минути секунди.

Резултатите покажуваат дека луѓето од првата група можат да се пофалат со намалување на отчукувањата на срцето и крвниот притисок.

Допирањето ја намалува физичката болка

Набљудувани се 22 парови за време на учество во тестови, кои го репродуцираа искуството од престојот во породилната сала. Тоа го чувствуваат жените, изложени на болка, чии партнери не ги допираат. Кога мажите ги држат за раце, болката кај жените се намалува.

Колкав е бројот на прегратки кои ни се потребни за да бидеме среќни и здрави?

Според семејниот терапевт Вирџинија Сатир, има едноставна формула:

* 4 прегратки дневно се за преживување
* 8 прегратки дневно се за поддршка
* 12 прегратки дневно се за раст

Вистината е дека ни треба колку што можеме да добиеме. Прегратките немаат недостатоци, додека добрите страни се премногу важни за да се игнорираат.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Моќна мешавина од две здрави состојки: Ја елиминира желбата за нешто слатко!

Следно

Сообраќајка во Скопје, едно лице загина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian