Ирска им дозволува на посвоените луѓе пристап до матичните книги

2 mins read

Ирска ќе им дозволи на посвоените лица автоматски пристап до нивните матични книги за првпат според новите закони за кои владата се надева дека ќе стави крај на „историската грешка“, вклучително и на илјадниците деца испратени на посвојување тајно од страна на католичките институции во минатото, пишува Гардијан.

Меѓународните закони велат дека сите деца треба да бидат способни да го утврдат својот идентитет, но десетици илјади посвоени лица во Ирска немаат автоматско право на пристап до нивните матични книги.

Законот беше објавен откако истрагата покажа дека илјадници сираци умреле во ирските домови за невенчани мајки, кои во главно биле управувани од католичката црква меѓу 1920-тите до 1990-тите.

Извештајот открива дека многу доенчиња, исто така, биле присилно земени од мајките и испратени во странство за да бидат посвоени.

Ирскиот министер за деца, Родерик О’Горман, рече дека законот, доколку биде донесен, ќе обезбеди целосно објавување на информациите за раѓањето, раната возраст и медицинските информации за сите луѓе постари од 16 години, без оглед на желбите на нивните родители.

„Знаеме дека е направена историска грешка на посвоените луѓе. Со овој предлог-закон, ние ги враќаме информациите што многумина од нас ги земаат здраво за готово како дел од нашите сопствени, лични приказни“, рече О’Горман, барајќи да се стави крај на „надворешниот статус“ на Ирска.

Опозициските партии нашироко го поздравија новиот предлог-закон, но го критикуваа фактот дека посвоените лица сепак ќе треба да одржат „информативна сесија“ со официјални лица по телефон каде што родителот изразил претпочитање без контакт. Претходната верзија на нацрт-законот прецизираше задолжителен состанок со социјален работник.

Некои учесници во кампањата, исто така, рекоа дека нивото на информации што го предложи предлог-законот е сè уште недоволен и дека изворите од кои може да се собираат податоците мора да се прошират за да ги вклучат сите агенции и институции.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Генијален психолошки тест од 8 прашања на Фројд: За 5 минути открива каква личност сте!

Следно

Матичните лекари се заканија со штрајк: Ќе ги затвориме ординациите, ќе страдаат недолжни пациенти!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian