ИДЕАЛНИ ЗА СПАЛНА СОБА Ова се три домашни растенија за подобрување на сонот

2 mins read

Експертите за цвеќиња откриваат кои растенија да ги ставите во спалната соба ако сакате еднаш засекогаш да ги решите проблемите со спиењето.

Домашните растенија не само што го украсуваат ентериерот, делумно го ослободуваат просторот од прашина, туку, според експертите, можат да го подобрат вашиот сон. Навистина, ова може да се заобиколи – но не освен ако не сте техничар кој знае што прави.

Според Flying Flowers, одредени растенија во затворен простор имаат корисни ефекти и врз физичкото и менталното здравје.

Лаванда

Лавандата е позната по своите смирувачки својства и често се користи во бањи. До креветот можете да ставите еден куп сушена лаванда, а можете да ставите и саксија со живо растение.

– Овој цвет се додава на многу лекови против стрес и несоница. Лавандата е исто така прекрасно домашно растение и ја исполнува просторијата со својот уникатен релаксирачки мирис – велат експертите.

Спатифилум

Следниот цвет што треба да се погледне е спатифилум. Ова е одлично растение кое помага да се подобри сонот. Го филтрира воздухот во затворен простор и ја зголемува влажноста, што ви помага полесно да дишете.

Експертите додаваат дека Spathiphyllum во спалната соба ви помага да се „разбудите поодморени“.

Растението треба да се чува подалеку од директна сончева светлина и да се наводнува редовно, одржувајќи ја почвата влажна.

Сансевиерија

Конечно, третото растение кое промовира квалитетен сон е сансевиерија. Тоа е цвет од семејството Аспарагус со долги и издолжени листови.

Sansevieria е позната по својата способност да апсорбира токсини и да го претвора јаглерод диоксидот во кислород дури и ноќе (повеќето растенија го прават тоа само во текот на денот). Сето ова придонесува за брзо заспивање и квалитетен, здрав сон.

– Зголеменото ниво на кислород е корисно и за менталното здравје, бидејќи ја зголемува енергијата и го подобрува расположението – нагласуваат цвеќарите.

Sansevieria е прилично лесна за одржување, треба да се полева само еднаш на неколку недели, кога почвата е целосно сува. Важно е да се земе предвид дека овој цвет сака индиректна светлина.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Ребел Вилсон сподели едноставно решение кое и помогнало да изгуби 35 килограми

Следно

Анкета: Перкес и Макрон би добиле ист број гласови во вториот круг од претседателските избори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian