Данска ги олеснува мерките и покрај заканите на омикрон

1 min read

Данската влада предложи олеснување на мерките за заштита од ковид, вклучително и повторно отворање на кината и одржување на музички настани, бидејќи стапките на хоспитализација опаѓаат и покрај рекордно високиот број на заразени, пренесува Ројтерс.

Овој потег е охрабрувачки знак дури и кога Светската здравствена организација (СЗО) и експертите за јавно здравје предупредија на голем број зарази со омикрон.

Данска забележа пораст на дневните инфекции во средината на декември, што предизвика нови ограничувања, вклучително и затворање на театрите, кината, забавните паркови и конференциските центри, како и мерките за ограничување на големата гужва во продавниците и моловите.

Сепак, иако стапките на инфекција остануваат блиску до рекордните нивоа над 20.000 дневно, приемите во болниците и смртните случаи се стабилизираа на нивоа под оние забележани пред една година.

„Со оглед на тоа колку добро одат работите, навистина е позитивно што Комисијата за епидемии (стручна советодавна група) сега препорачува укинување на некои од ограничувањата, не само во културната сфера“, рече премиерката Мете Фредериксен.

Владата предложи следење на препораките на советничката група, вклучително и повторно отворање на театри, кина, музеи и ботанички градини, како и дозволување на гледачите на спортски настани на отворено.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО | Хајди Клум без долна облека, со шлиц до врат: Ова е мојот нов омилен фустан!

Следно

На бугарските универзитети стипендии за двојно повеќе студенти од Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian