Судијата ја отфрли тужбата за насловната фотографија од бебето на албумот на Нирвана „Nevermind“

4 mins read

Судијата ја отфрли тужбата поднесена против преживеаните членови на Нирвана поради насловната слика на нивниот иконичен албум „Nevermind“.

Минатата година, Спенсер Елден – бебето сликано голо на предниот дел од албумот – тужеше голем број поединци и компании поврзани со плочата, вклучувајќи ги членовите на групата Нирвана Дејв Грол и Крист Новоселиќ, како и вдовицата на Курт Кобејн, Кортни Лав, која е извршител на имотот на Кобејн. Во тужбата на Елден се тврди дека сликата на насловната е направена и користена без негова согласност, а голотијата е слика на злоупотреба на деца.

Како и Грол, Новоселиќ и Лав, обвинети во тужбата на Елден се и Курт Кобејн, кој почина во 1994 година, музичките менаџери Гај Озири и Хедер Пари, кои управуваат со имотот на Кобејн, фотографот Кирк Ведл,  уметнички директор Роберт Фишер, оригиналниот тапанар на Нирвана Чад Ченинг (кој беше заменет од Грол долго пред да биде замислен и издаден „Nevermind“) и различни дискографски куќи (вклучувајќи и некои кои сега не функционираат) кои управуваа со албумот во одредено својство од неговото издавање во 1991 година.

Пред две недели, адвокатите на Грол, Новоселиќ, Ведл, Лав, Кобејн, Нирвана, „DOO“, „MCA Records“, „UMG Recordings Inc.“, „Universal Music Group, Inc.“, „The David Geffen Company“ и „Geffen Records“ заеднички побараа разрешување на Тужбата на Елден, во која се наведува дека Елден „поминал три децении профитирајќи од својата славна личност како познатото „Нирвана Бебе““ и тужбата била застарена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by quaxk® (@quaxk.jpeg)

„Nevermind“, кој минатата година ја прослави својата триесетта годишнина, беше објавен во 1991 година.

Во понеделникот вечерта, судијата Фернандо М. Олгуин, кој претседаваше со случајот во Окружниот суд на САД во Централна Калифорнија, го отфрли случајот откако Елден го пропушти рокот да поднесе приговор на барањето за разрешување на обвинетите.

Рокот беше 30 декември.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by COVER ART MATTERS (@coverartmatters)

Сепак, разрешувањето на судијата Олгуин беше направено „со дозвола за измена“. Затоа, иако тужбата беше отфрлена, на Елден му беше дадена втора шанса да поднесе нова жалба – онаа што ги исправа „недостатоците“ наведени во предлогот на обвинетите за отфрлање, како што е тврдењето дека тужбата е застарена.

нирвана nevermind 30 години
Фото: Profimedia

Ако Елден го пропушти новиот рок од 13 јануари, тужбата ќе биде отфрлена „без предрасуди“ и предметот ќе се смета за затворен.

Ако Елден повторно поднесе до 13 јануари, адвокатите на обвинетите ќе имаат уште две недели да поднесат одговор на новата тужба.

„Тужителот е предупреден дека ненавременото поднесување на втора изменета жалба ќе резултира со отфрлање на оваа тужба без предрасуди поради неуспехот да се гони и/или не се усогласи со судскиот налог“, се вели во пресудата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NirvanPage (@nirvanapage_)

Судијата Олгуин, исто така, нареди дека, доколку обвинетите сакаат да поднесат барање за отфрлање на повторно поднесената тужба, тогаш „бранителот на странките, на 20 јануари 2022 година, во 10:00 часот ќе се состане и разговара лично или преку видео конференција, за да се разговара за предлогот на обвинетите за разрешување“. Предлогот за разрешување треба, следствено, да содржи детали и писма од процесот на „сретнување и консултации“. Без ова барањето за разрешување ќе биде одбиено.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Некој нешто му ставил во пијалакот, убедени се другарите на Матеј: Тој не е лошо момче со лошо друштво

Следно

Владата ќе насочи уште 10,7 милиони евра за струја од обновливи извори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian