Скопје и годинава со традиционална прослава за Бадник

1 min read

И овој Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ, во Скопје ќе има традиционално празнување пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

Драган Спасов – Дац и Александар Митевски за кумови на овогодишнешното празнување на Бадник 2022. Здравичар е Живко Поповски – Цветин. 

Одбележувањето на Бадник во главниот град е во организација на Здружението на граѓани „Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје”, а, како и секоја година, така и оваа се очекува присуство на голем број граѓани кои со бадникарки гранчиња во рака, ќе си посакаат среќен Божиќ. 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

ВИДЕО | Калиопи во шок: Еве што ми се случи синоќа!

Следно

Индиец преку аукција нудел продажба на муслиманки, полицијата го уапси

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian