И официјално потврдено: Регистрирани 1.197 нови случаи на ковид-19 и 12 починати лица

3 mins read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 7483 тестирања, а регистрирани се 1197 нови случаи на ковид-19: Скопје – 766, Битола – 94, Прилеп – 56, Кавадарци – 38, Велес – 31, Охрид – 24, Гевгелија – 23, Куманово – 18, Ресен – 16, Тетово – 15, Штип и Струмица – по 12, Кочани – 11, Кичево, Неготино, Крива Паланка и Радовиш – по 10, Делчево и Валандово – по 7, Струга и Богданци – по 5, Гостивар и Свети Николе – по 4, Македонски Брод – 3, Берово, Пробиштип, Демир Хисар, Крушево, Демир Капија и Дојран – по 1.

Регистриран e 331 оздравен пациент од: Скопје – 174, Прилеп – 30, Битола – 21, Кавадарци – 16, Охрид – 13, Штип – 12, Гевгелија и Куманово – по 9, Струмица – 8, Велес, Ресен, Крива Паланка, Радовиш и Демир Капија – по 4, Тетово, Кочани и Делчево – по 3, Неготино и Валандово – по 2, Кичево, Македонски Брод, Пробиштип, Дојран, Виница и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (55г, 82г и 88г) и Битола (60г, 69г и 90г), 2 лица од Охрид (68г и 79г) и по едно починато лице од Прилеп (68г), Велес (68г), Валандово (41г) и Струга (88г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се 3 лица, по едно лице од Скопје (72г), Валандово (85г) и Гевгелија (82г). Од пријавените лица, две се починати во болнички, а едно лице во домашни услови. Починатите лица се пријавени со дата на смрт од 23.12.2021 до 02.01.2022г.

Направени се 7483 тестови преку: ИЈЗ-342, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-89, ЦЈЗ Прилеп-62, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–8, Жан Митрев (Филип Втори)-167, Авицена-333, Биотек-447, Систина-145, лабораторија Лаор-451, Синлаб-68, Ремедика-16, Плодност-83, Генеа-39, Никоб лаб-677, ВФВ Медикал-72, Ели Медика-130, Ројал Медика–70, Спектра-ММ-29, Рапид Лаб–28, Жан Митрев Струмица–17, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3994.

Досега во земјата се направени вкупно 1 619 276 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 227 168, бројот на оздравени пациенти е 213 505, на починати е 7996, а бројот на активни случаи изнесува 5667.

Македонија денес: 1.197 нови ковид заболени и 9 сомнителни на омикрон

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Италија на 24 јануари оди на претседателски избори, Драги и Берлускони можни кандидати

Следно

Од денешното тестирање сите македонски репрезентативци се негативни на ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian