Британски професор негодува: Не можеме да го вакцинираме целиот свет на секои шест месеци

1 min read

Не можеме да ја вакцинираме целата планета на секои шест месеци, тоа не е одржливо, предупреди проф. Ендрју Поланд, претседател на британското JCVI (национално тело за вакцинација и имунизација) во интервју за Телеграф.

Поланд верува дека за четвртата доза од вакцината треба да се почека „додека не се појават повеќе докази” и повика приоритет во идната вакцинација да им се даде на ранливите групи, наместо да се даваат дополнителни дози на целата популација над 12-годишна возраст.

„Нема смисла да се обидуваме целосно да ја запреме инфекцијата, во одреден момент општеството едноставно мора да се отвори”, рече британскиот експерт.

Неговата изјава е во момент кога Владата ги финализира плановите за брзо тестирање за дури 10 милиони работници во „критичните професии”.

Порачани се  45 милиони тестови во следните две недели, поради страв од ширење на омикрон сојот на коронавирусот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Серискиот прељубник призна дека повторно ја изневерил Кардашијан: Имам дете со друга

Следно

Костадиновска Стојчевска: Опозицијата и по фијаското во Собранието, продолжува да блокира

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian